Samo słowo Vinyasa ma kilka różnych znaczeń. W Ashtanga Vinyasa Jodze oznacza ruch (vini- pojedynczy ruch). Na zajęciach w tym stylu vinyasą jest każdy „zewnętrzny ruch ciała i wewnętrzny ruch oddechu”[1].
Najbardziej znane znaczenie odnosi się jednak do nazwy stylu jogi. Vinyasa joga to dynamiczne zajęcia podczas, których łączy się płynny ruch z oddechem. Zatrzymania w pozycjach są krótkie lub nie ma ich wcale – ruch ciągle płynnie razem z wdechem i wydechem. Charakterystyczne dla tego stylu jogi jest ciągły ruch (flow) oraz przejście przez Vinyasę.
VINYASA – dosłowne tłumaczenie z Sanskrytu brzmi: „umieścić w konkretnym miejscu”, „umieścić w specjalny sposób”.
Czym Vinyasa różni się od innych stylów jogi?
Mówi się, że Vinyasa jest młodszą siostrą Ashtangi, to właśnie z niej wywodzi się styl Vinyasa. Nauczyciele Ashtangi, tak ją modyfikowali, że powstał z tego odrębny styl. Na Ashtandze praktyka ułożona w stałe serie, które wykonuje się zawsze w takiej samej kolejności. W Vinyasie to nauczyciel decyduje o tym, jakie pozycje będą następowały po sobie. Dobór asan jest uzależniony od tematu lekcji, stopnia zaawansowania uczniów i kreatywności nauczyciela, a każda kolejna pozycja ma realizować cel zajęć. Vinyasa jest bardziej dynamiczna od zajęć w stylu Hatha. Rzadko używa się pomocy do jogi jak np. w Jodze Iyengara.

Przejście przez Vinyasę
Na lekcji Vinyasy często wykorzystuje się sekwencję Powitania Słońca lub jej fragmenty. Takim fragmentem jest właśnie przejście przez Vinyasę, które jest spoiwem łączącym pozycje nadając płynność sekwencji oraz elementem równoważącym ciało między asanami.
Uczniowie słysząc to hasło wykonują trzy pozycje: Chaturanga, Urdhva Mukha Svanasana i Adho Mukha Svanasana.
Chaturanga: Utrzymaj plecy, pośladki i głowę na tej samej wysokości. Przenosząc ciężar ciała do przodu utrzymuj nadgarstki w jednej linii z łokciami. Obniżaj się do momentu, zrównania ramion z kręgosłupem. Nogi i brzuch napięte, łokcie blisko ciała.
Modyfikacja: Odłóż kolana na matę, obniżaj się tylko do pozycji, z której jesteś w stanie unieść się do pozycji Psa z Głową w Górę.
Urdhva Mukha Svanasana: Z Chaturangi unieś tułów w górę, prostując łokcie i odwijając stopy na grzbiety. Wypychając mostek do przodu, obniżaj barki odpychając się dłońmi od maty. Nogi uniesione, stopy ustawione na szerokość bioder i wciśnięte w matę.
Modyfikacja: zostań na palcach stóp z uniesionymi nogami lub wykonaj pozycję Bhujangasany.
Adho Mukha Svanasana: Odepchnij się od maty i unieś biodra w górę. Odwiń stopy i ustaw na szerokość bioder. Wydłużaj kręgosłup odpychając się rękoma i przenosząc więcej ciężaru na stopy. Rękoma rozciągaj matę na boki odciągając barki od uszu. Rozluźnij głowę.
Modyfikacja: Zostaw nogi zgięte w kolanach, a pięty uniesione. Pracuj nad wydłużaniem pleców.
Zalety
Chcesz sprawdzić czy Vinyasa to styl jogi dla Ciebie?
Zobacz lekcje jogi Olgi Kuriaty
Elastyczność & Siła dla przedniej części ciała
[1] Matthew Sweeney „Asztangajoga bez tajemnic”, Zielone Wydawnictwo, Kraków 2018, s. 16